Search
Sunday, July 15, 2018 ..:: 2017 K12 Missouri State Championship Results ::.. Register  Login
 2017 K12 Missouri State Championship Results Minimize

The K12 Grade 2017 Missouri State Championship Results

October 28th, 2017

Liberty, Missouri

 Chess Express Rating Results

150 Kids!

Kindergarten

The Pembroke Hill School – 1st Place Team

 

No.

Name

Grade

Pts

Rnd1

Rnd2

Rnd3

Rnd4

1

Ransom, Elias

K

3.0

W2

D4

D3

W4

2

Haubenreich, Sheerin

K

3.0

L1

W5

-B-

W3

3

Flanagan, James

K

2.5

W5

-X-

D1

L2

4

Orr, Henry

K

2.0

-X-

D1

D5

L1

5

Henderson, Bentley

K

1.5

L3

L2

D4

-B-

6

Flook, Henry

K

1.0

-B-

-F-

-U-

-U-

 

1st Grade

The Pembroke Hill School – 1st Place Team

No.

Name

Grade

Pts

Rnd1

Rnd2

Rnd3

Rnd4

1

Levin,Lewis

1

4.0

W4

W2

W3

W5

2

Du, Justin

1

3.0

W12

L1

W13

W8

3

Gray, Will

1

2.5

W10

W6

L1

D4

4

Sudheer, Adinath

1

2.5

L1

W12

W7

D3

5

Absher, George

1

2.5

D7

W14

W6

L1

6

Camargo, Luca

1

2.0

W9

L3

L5

W11

7

Raymer, Paul

1

2.0

D5

D8

L4

W13

8

Konstantino, Indy

1

2.0

D11

D7

W9

L2

9

Gonsher, Olivia

1

2.0

L6

W15

L8

W14

10

Sheets, Joaquan

1

2.0

L3

-B-

-B-

-U-

11

Raymer, Nathan

1

1.5

D8

D13

D12

L6

12

Lunt, Louis

1

1.0

L2

L4

D11

D15

13

Herzog, Alex

1

1.0

D14

D11

L2

L7

14

Castor, Dylan

1

1.0

D13

L5

D15

L9

15

Murphy, James Henry

1

1.0

-U-

L9

D14

D12

 

2nd  Grade

The Pembroke Hill School – 1st Place Team

 

No.

Name

Grade

Pts

Rnd1

Rnd2

Rnd3

Rnd4

1

Jorski, Michael

2

4.0

-X-

W15

W2

W3

2

Yu, Daniel

2

3.0

W14

W4

L1

W6

3

Smith, Robert

2

3.0

-B-

W9

W7

L1

4

Dwyer, Benedict

2

3.0

W12

L2

W13

W8

5

Waters, Ronan

2

3.0

W17

L7

W16

W9

6

Saeed, Yaseen

2

2.5

D8

W10

W11

L2

7

Aggarwal, Kavin

2

2.0

D10

W5

L3

D12

8

Perez, Isaiah

2

2.0

D6

D13

W14

L4

9

Bukenya, Brayden

2

2.0

W18

L3

W15

L5

10

Mcclure, Lawrence

2

2.0

D7

L6

W19

D11

11

Blume, Charlie

2

2.0

D13

W18

L6

D10

12

Eskridge, Diesel

2

2.0

L4

D19

W17

D7

13

Walz, Aurora

2

1.5

D11

D8

L4

D16

14

Ransom, Benjamin

2

1.5

L2

W17

L8

D15

15

Hirsch, Mathias

2

1.5

W19

L1

L9

D14

16

Hattem, Lukas

2

1.5

-F-

-B-

L5

D13

17

Woolfolk, Sam

2

1.0

L5

L14

L12

W19

18

Edwards, Archer

2

1.0

L9

L11

-B-

-U-

19

Mcdonald, Jackson

2

0.5

L15

D12

L10

L17

20

Anderson, Elliot

2

0.0

-F-

-U-

-U-

-U-

21

Scanlon, Beau

2

0.0

-F-

-U-

-U-

-U-

 

3rd Grade

St. Elizabeth School – 1st Place Team

 

No.

Name

Grade

Pts

Rnd1

Rnd2

Rnd3

Rnd4

1

Kailad, Sanjay

3

4.0

W12

W6

W3

W2

2

Witham, Nathan

3

3.0

W8

W17

W4

L1

3

Joseph, Alexander

3

3.0

W18

W5

L1

W11

4

Baines, Mason

3

3.0

W20

W14

L2

W7

5

Wilper, Sean

3

3.0

W13

L3

W16

W9

6

Holm, Jaxon

3

2.5

W22

L1

D15

W16

7

Fitzgerald, Ian

3

2.5

D15

W10

W19

L4

8

Herzog, Zach

3

2.5

L2

W20

D11

W15

9

Woltz, Eldon

3

2.0

D10

D15

W14

L5

10

Connell, Luke

3

2.0

D9

L7

D12

W17

11

Mcbride, Alex

3

2.0

D16

W21

D8

L3

12

Smith,Henry

3

2.0

L1

D18

D10

W19

13

Griggs, Declan

3

2.0

L5

D22

D17

W18

14

Schourek, Grayson

3

2.0

W21

L4

L9

W21

15

Gray, Drew

3

1.5

D7

D9

D6

L8

16

Rajeswaran, Shaylen

3

1.0

D11

D19

L5

L6

17

Bralley, Colin

3

1.0

D19

L2

D13

L10

18

Schnieders, Jackson

3

1.0

L3

D12

D21

L13

19

Swartz, Paul

3

1.0

D17

D16

L7

L12

20

Murphy, Finian

3

1.0

L4

L8

-B-

-N-

21

Murphy, Mary Grace

3

0.5

L14

L11

D18

L14

22

Thomas, Elliot

3

0.5

L6

D13

-U-

-U-

23

Gedney, Nora

3

0.0

-F-

-U-

-U-

-U-

24

Rodriguez, Mario

3

0.0

-F-

-U-

-U-

-U-

 

4th Grade

St. Joseph School – 1st Place Team

 

No.

Name

Grade

Pts

Rnd1

Rnd2

Rnd3

Rnd4

1

Brunnert, Asher

4

4.0

W13

W12

W11

W15

2

Pierce, Luke

4

4.0

W22

W16

W8

W12

3

Sigh, Siraj

4

3.0

W7

D9

D4

W11

4

Fee, Kalen

4

3.0

D8

W10

D3

W5

5

Lumpkin, James

4

3.0

W25

W15

W14

L4

6

Carlson, Atticus

4

3.0

W19

L11

W16

W9

7

Charbonneau, Garrett

4

3.0

L3

W27

W20

W14

8

Bonebrake, Casey

4

2.5

D4

W17

L2

W19

9

Fruechtling, Hudson

4

2.5

W24

D3

W13

L6

10

Wolfer, Jenna

4

2.5

D17

L4

-X-

W21

11

Nolte, Thomas

4

2.0

W27

W6

L1

L3

12

Saeed, Yusuf

4

2.0

W18

L1

W22

L2

13

Juarez, Xander

4

2.0

L1

W18

L9

W26

14

Kitchener, Tradyn

4

2.0

W21

W20

L5

L7

15

Syler, Austin

4

2.0

W26

L5

W21

L1

16

Fey, Judah

4

2.0

-X-

L2

L6

W22

17

Strickland, Lauren

4

2.0

D10

L8

D19

W20

18

Stoecklein, Collin

4

2.0

L12

L13

W26

W23

19

Raymer, Adam

4

1.5

L6

-B-

D17

L8

20

Burton, Max

4

1.0

W23

L14

L7

L17

21

Dwyer, Prudence

4

1.0

L14

W24

L15

L10

22

Ritter, Anderson

4

1.0

L2

W26

L12

L16

23

Fogel, Phoenix

4

1.0

L20

L25

W24

L18

24

Wilper, Bryan

4

1.0

L9

L21

L23

-B-

25

Suter, Scott

4

1.0

L5

W23

-U-

-U-

26

Daniel, Zaiden

4

0.0

L15

L22

L18

L13

27

Knowles, John

4

0.0

L11

L7

-F-

-U-

28

Mallon, Mark

4

0.0

-F-

-U-

-U-

-U-

29

Monk, Boss

4

0.0

-F-

-U-

-U-

-U-

30

Thomson, Champa

4

0.0

-F-

-U-

-U-

-U-

5th Grade

The Kansas City Chess School – 1st Place Team

 

No.

Name

Grade

Pts

Rnd1

Rnd2

Rnd3

Rnd4

1

Gao, Winston

5

4.0

W5

W14

W3

W2

2

Lietz, Carson

5

3.0

W6

W12

W4

L1

3

Howard, Andersen

5

3.0

W8

W11

L1

W9

4

Klingenberg, Jacob

5

3.0

W16

-B-

L2

W7

5

Moyer, Corbin

5

2.5

L1

W13

D10

W12

6

Sullivan, Eleanor

5

2.5

L2

W15

W11

D8

7

Gifford, Mariska

5

2.5

W10

W9

D12

L4

8

Clawson, Drew

5

2.5

L3

W16

W17

D6

9

Gaddis, Connor

5

2.0

W13

L7

W14

L3

10

Ryan, Luke

5

2.0

L7

W17

D5

D13

11

Bralley, Jack

5

2.0

-X-

L3

L6

W16

12

Thomas, Noah

5

1.5

W15

L2

D7

L5

13

Mcdonald, Liam

5

1.5

L9

L5

-B-

D10

14

Carter, Eli

5

1.0

W17

L1

L9

-U-

15

Thompson, Elizabeth

5

1.0

L12

L6

D16

D17

16

Castor, Cody

5

0.5

L4

L8

D15

L11

17

Halili, Skalav

5

0.5

L14

L10

L8

D15

18

Flook, Weston

5

0.0

-F-

-U-

-U-

-U-

 

6th Grade

St. Joseph School – 1st Place Team

 

No.

Name

Grade

Pts

Rnd1

Rnd2

Rnd3

Rnd4

1

Pierce, Josiah

6

4.0

W4

W7

W6

W2

2

Laycock, Thomas

6

3.0

W5

W11

W3

L1

3

Shonkwiler, Elaina

6

3.0

W8

W6

L2

W5

4

Fee, Kendra

6

3.0

L1

W12

W8

W10

5

Jensen, Jareth

6

2.0

L2

W9

W7

L3

6

Sprung, Isaiah

6

2.0

W9

L3

L1

W11

7

Hurd, Ethan

6

2.0

W12

L1

L5

W13

8

Charbonneau, Matt

6

2.0

L3

W14

L4

W12

9

Tittrington, Derek

6

2.0

L6

L5

-B-

W14

10

Edwards, Jackson

6

1.5

L13

-B-

D11

L4

11

Harris, Colton

6

1.5

W14

L2

D10

L6

12

Dixon, Ruth

6

1.0

L7

L4

W14

L8

13

Umbreit, Hugo

6

1.0

W10

-U-

-U-

L7

14

Soleri, Jacob

6

0.0

L11

L8

L12

L9

 

7th Grade

St. Joseph School – 1st Place Team

 

No.

Name

Grade

Pts

Rnd1

Rnd2

Rnd3

Rnd4

1

Gao, Wilson

7

4.0

-B-

W4

W2

W3

2

Woodruff, Johnny

7

2.5

W5

D3

L1

W5

3

Weibell-Smith, Griffin

7

2.0

D4

D2

-B-

L1

4

Vasquez, Daniel

7

2.0

D3

L1

D5

-B-

5

Knorr, Jack

7

1.5

L2

-B-

D4

L2

8th Grade

St. Joseph School – 1st Place Team

 

No.

Name

Grade

Pts

Rnd1

Rnd2

Rnd3

Rnd4

1

Brunnert, Caleb

8

3.5

W6

W7

W3

D2

2

Wilson, Andrew

8

3.5

W8

W5

W7

D1

3

Fee, Mallory

8

3.0

W4

W8

L1

W6

4

Moore, Hosanna

8

3.0

L3

W9

W5

W7

5

Korondi, Simon

8

2.0

W9

L2

L4

W8

6

Kaufmanschmidt, Fredrick

8

2.0

L1

-B-

W9

L3

7

Mcelroy, Vaughn

8

1.0

-X-

L1

L2

L4

8

Snyder, Logan

8

1.0

L2

L3

-B-

L5

9

Smith, Emma

8

1.0

L5

L4

L6

-B-

10

Mallon, Luke

8

0.0

-F-

-U-

-U-

-U-

 

High School

Excelsior Springs High School – 1st Place Team

 

No.

Name

Grade

Pts

Rnd1

Rnd2

Rnd3

Rnd4

1

Mills, Jameson

11

3.5

W6

W7

W2

D3

2

Wilson, Sadie

12

3.0

W5

W3

L1

W4

3

Turner, Noah

10

2.5

W4

L2

W6

D1

4

Wilson, Daniel

10

2.0

L3

W5

W7

L2

5

Garcia, Alex

10

2.0

L2

L4

-B-

W6

6

Smith, Troy

10

1.0

L1

-B-

L3

L5

7

Gentry, Gaven

9

1.0

-B-

L1

L4

-U-

 

 Bughouse Results

 

Little Kids Section

No.

Name

Grade

Pts

Rnd1

Rnd2

Rnd3

1

Nathan & Jaxon

3

3.0

W5

W4

W3

2

Slate & Mike

2

3.0

W8

W6

W7

3

Jackson & Zach

3

2.0

W7

W9

L1

4

Nathan & Paul

1

2.0

W10

L1

W8

5

Elliot & Noah

3

2.0

L1

W11

W9

6

Lukas & Diesel

2

2.0

W11

L2

W12

7

Korban & Alexander

2

1.0

L3

W10

L2

8

Olivia & Reid

1

1.0

L2

W12

L4

9

Benedict & Prudence

2

1.0

W12

L3

L5

10

Kavin & Henry

3

1.0

L4

L7

W11

11

Sam & Charlie

2

0.0

L6

L5

L10

12

George & Alex

1

0.0

L9

L8

L6

 4th-5th Grade Section

No.

Name

Grade

Pts

Rnd1

Rnd2

Rnd3

1

Casey & John

4

3.0

W14

W3

W4

2

Corbin & Connor

5

3.0

W15

W5

W11

3

Jacob & Eli

5

2.0

W6

L1

W9

4

Bryan & Sean

4

2.0

W10

W7

L1

5

Asher & James

4

2.0

W8

L2

W14

6

Kalen & Tradyn

4

2.0

L3

W10

W12

7

Mariska & Adam

5

1.5

W11

L4

D8

8

Anderson & Zaiden

4

1.5

L5

W9

D7

9

Siraj & Lauren

4

1.0

W12

L8

L3

10

Evan & Drew

5

1.0